• kontakt@intrasoft24.pl

Przechowywanie kopii danych poza lokalizacją macierzystą

Przechowywanie kopii danych poza lokalizacją macierzystą

Jeśli chodzi o ochronę danych to zawsze takim punktem wyjścia będzie przygotowywanie kopii, które będą w innym miejscu przechowywane. Na pewno jest przy tym pewne ryzyko, które musi być brane pod uwagę.

Zabezpieczenie danych często musi się również wiązać z zaangażowaniem różnych osób, dlatego nie do końca możemy być pewni, czy nie trafią one do rąk, które nie powinny ich dostać. Właśnie z tego powodu dobrze będzie te dane na kopiach szyfrować i w ten sposób to zabezpieczenie będzie znaczące. Będzie można przygotowywać sobie kopie na innych urządzeniach a jednocześnie cały czas będzie istnieć pewność, że te dane nie będą mogły zostać przejęte przez osoby, które nie powinny mieć do nich dostępu. Dodatkowo dobrze wykonane szyfrowanie nie powinno nam ograniczać drogi do potencjalnego odzyskiwania danych, jeśli taka potrzeba będzie się w jakieś sytuacji pojawiać, nie powinno być z tym problemu.

Można także decydować się na chmury, w których dane da się przechowywać, ale wtedy musimy również pomyśleć o ich szyfrowaniu, ponieważ nie można do końca wierzyć zabezpieczeniom tych chmur, jeśli chodzi o dostęp innych do takich danych. W momencie, gdy dochodzi do sytuacji, w której dane będzie trzeba odzyskiwać to na pewno znaczenie ma to jak te dane były szyfrowane. To podstawowa kwestia, ponieważ czas jaki będzie potrzebny na tak zwany recover powinien być w miarę możliwości minimalizowany. Jeśli spojrzymy na oficjalne dane można zobaczyć, że wiele naszych firm nadal nie decyduje się na zabezpieczenie danych i dlatego właśnie nie szyfruje i nie przygotowuje kopii zapasowych.

Jednocześnie mamy także przepisy prawa, które w niektórych sytuacjach jednak będą nas do tego szyfrowania zobowiązywać. Chodzi o te sprzęty, na których gromadzone są dane osobowe. Jeśli te urządzenia będą wynoszone poza siedzibę firmy to oczywiście musimy dane szyfrować. Tutaj warto patrzeć na to co robią ubezpieczyciele czy prawnicy. Najczęściej te osoby przygotowują szyfrowanie danych i rzeczywiście dbają o to co na swoi urządzeniach będą gromadzić.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz