odliczanie składki zdrowotnej

Kto może odliczyć składkę zdrowotną? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Według starych zasad opodatkowania można było odliczyć składkę zdrowotną od podatku. Wprowadzenie Polskiego Ładu w styczniu 2022 r. zniosło tę możliwość. Jednak jak wiadomo zostały wprowadzone pewne modyfikacje, na podstawie których niektórzy przedsiębiorcy mogą odliczyć składkę zdrowotną, oczywiście nie w całości, a w części. Co z pozostałymi przedsiębiorcami? Czy dla nich również przewidziane są jakieś rekompensaty związane z tym, że nie mogą odliczyć składki zdrowotnej. Oto garść informacji na ten temat.

Zmiany w wysokości i wyliczeniu składki zdrowotnej – co warto wiedzieć?

Wysokość składki zdrowotnej jest wyliczana inaczej w zależności od wybranego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej. Przy formie opodatkowania na zasadach ogólnych wysokość składki zdrowotnej wynosi 9% podstawy wymiaru dochodu uzyskanego z działalności, ale nie mniej niż 270,90 zł. Dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy wysokość składki zdrowotnej to 4,9% podstawy wymiaru uzyskanego dochodu z działalności. W przypadku ryczałtu wysokość składki zdrowotnej obliczana jest jako 9% przeciętnego wynagrodzenia, a podstawą do obliczenia składki jest przychód. Zatem im większy przychód, tym bardziej składka zdrowotna wzrośnie. Dla firm o rocznych przychodach wynoszących do 60 tys. zł miesięczna postawa składki zdrowotnej wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Dla przychodów do 300 tys. zł będzie to 100% przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku firm rozliczających się ryczałtem i osiągających przychody wyższe niż 300 tys. zł wysokość składki zdrowotnej wyniesie 180% przeciętnego wynagrodzenia. Ponieważ zasady obliczania składki zdrowotnej stały się dla przedsiębiorców dość skomplikowane, to warto skorzystać z usług księgowych i przenieść odpowiedzialność na biuro rachunkowe.

zblizenie-meczacym-businesswoman

Dla kogo możliwe jest odliczenie składki zdrowotnej i w jakich kwotach?

Zmiany jakie weszły w życie od 1 lipca 2022 r. umożliwiają przedsiębiorcom odliczanie składki zdrowotnej. Jednak nie dotyczy to wszystkich, a jedynie tych, których działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym, kartą podatkową albo ryczałtem. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych nie mogą więc skorzystać z odliczenia składki zdrowotnej. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy mogą odliczyć do 8700 zł w skali roku. Jeżeli formą opodatkowania firmy jest ryczałt, to limit odliczenia wynosi 50% zapłaconej składki zdrowotnej. W przypadku opodatkowania kartą podatkową można odliczyć 19% zapłaconej składki zdrowotnej. Jeżeli chcecie dopytać o szczegóły czy powierzyć swoje rozliczenia profesjonalistom, to biuro podatkowe w Legnicy chętnie zajmie się Waszymi rozliczeniami.

Co z przedsiębiorcami, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Oczywiście przedsiębiorcy, którzy korzystają z opodatkowania na zasadach ogólnych nie mogą odliczyć nawet części składki zdrowotnej. Jednak zarówno dla nich, jak i osób fizycznych Ministerstwo Finansów wprowadziło obniżenie stawki podatku z 17% do 12%. Ma to częściowo zrekompensować niemożność skorzystania z odliczenia składki zdrowotnej. Jednocześnie zlikwidowana została tzw. ulga dla klasy średniej. Jak wyliczyli rządzący zmiana ta ma być korzystna dla 10 mln podatników, a neutralna dla pozostałych. Jak będzie dokładnie okaże się po wykonaniu rozliczenia rocznego i porównaniu go z poprzednim.

biuro-z-dokumentami-i-kontami-pienieznymi

Wzrost kwoty wolnej od podatku dla wszystkich zatrudnionych i przedsiębiorców. Czy jest rekompensatą?

Na pewno korzystny jest fakt wzrostu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Oznacza to, że podatek naliczany jest od nadwyżki tej kwoty i dotyczy to zarówno osób zatrudnionych jak i przedsiębiorców. Oczywiście przesuwa to również wcześniejsze progi podatkowe. Powyżej kwoty 120 tys. zł rocznie nadwyżka opodatkowana jest stawką 32%. Dla kwoty do 120 tys. zł rocznie stawka bazowa podatku wynosi 17%, a od lipca – 2022 12%. Zmiany te mogą częściowo rekompensować straty związane z koniecznością ponoszenia wszystkich kosztów składki zdrowotnej. Warto wiedzieć, że zmienia się ona dla przedsiębiorców którzy czasowo zawiesili swoją działalność, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale i od tej kwoty liczone jest 9%. Obecna stawka dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 590,95 zł miesięcznie (za III kwartał).

Biuro księgowe może kompleksowo zająć się rozliczeniem zarówno składki na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne, a także dokonywaniem rozliczeń rocznych. Prowadząc działalność warto powierzyć swoje rachunki wykwalifikowanym księgowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij