• kontakt@intrasoft24.pl

Dla wymagających podróżników - mały laptop z wielką wydajnością

Dla wymagających podróżników - mały laptop z wielką wydajnością

Jak pomieścić wydajność stacjonarnego laptopa w obudowie niewiele większej od tabletu? Kiedyś taka operacja była praktycznie niemożliwa, ale dziś producenci dysponują technologią, o której kilka lat temu nam się nie śniło. Oczywiście musimy za to zapłacić naprawdę dużo, ale jeśli ktoś ma bardzo konkretne wymagania, na pewno znajdzie coś dla siebie.

Miniaturyzacja kosztuje. Co prawda w świecie telefonów pogoń za małymi gabarytami skręciła w ślepą uliczkę, ale z drugiej strony w kieszeni nosimy urządzenie, które ma wydajność kilkuletniego laptopa. A co, jeśli chcemy w obudowie niewiele większej od tabletu zmieścić wydajność świetnie wyposażonego komputera stacjonarnego? To rozwiązanie dla tych, którzy ciągle podróżują i nie mogą sobie pozwolić na przerwę w pracy. Co prawda wydajne, małe i energooszczędne urządzenie sporo kosztuje, ale w zamian dostajemy naprawdę świetnie wykonany sprzęt. Poznajmy propozycje.

Zacznijmy od modelu HP EliteBook Folio 1040. Jest to 14-calowy laptop z antyrefleksyjną matrycą o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). W zależności od wersji, sercem może być inny procesor, pamięć RAM może mieć różną pojemność i przede wszystkim, możemy mieć do czynienia z różnymi dyskami twardymi. Za około 5800 złotych otrzymamy wersję z procesorem Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) w odmianie 6200U o taktowaniu do 2,8 GHz w trybie Turbo. Jest to bardzo wydajny dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor, który sprawdzi się praktycznie przy każdych zadaniach. Wyższa wydajność zostałaby wykorzystana jedynie w wymagających grach, a przecież w tym przypadku nam na tym nie zależy.

Taka odmiana będzie również wyposażona w 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Na szczególną uwagę zasługuje dysk SSD o pojemności 256 GB z interfejsem M.2. Jeśli ktoś nigdy nie pracował z dyskiem SSD, ten powinien spróbować przynajmniej raz przetestować takie urządzenie. Komfort pracy jest nieporównywalnie wyższy, zaś prędkość podstawowych operacji, w tym uruchamianie systemu, znacznie szybsza. Na uwagę zasługuje także obecność czytnika SmartCard, 2 porty USB 3.0, jeden port USB Typ C oraz czytnik linii papilarnych. Całość prezentuje się naprawdę elegancko i stylowo.

Do naszych wymagań pasuje również model Lenovo ThinkPad L460 wyposażony w wydajny procesor Intel Core i7 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6600U i taktowaniu rdzenia na poziomie 3,4 GHz. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4, choć możemy rozszerzyć ją nawet do 16 GB. Na dane i programy przeznaczono bardzo wydajny dysk SSD o pojemności 256 GB. Obraz wyświetlany jest na 14-calowej matowej matrycy LED IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Karta graficzna to zintegrowany układ Intel HD Graphics 520 – wystarczający do podstawowych zadań i bardzo energooszczędny. Do rąk użytkowników oddano także wiele dodatków takich jak czytnik Smart Card, czytnik kart pamięci czy też dwa porty USB 3.0.

Obie propozycje są dość drogie i z pewnością większość użytkowników wybrałaby większe odpowiedniki o podobnej konfiguracji i niższej cenie, ale jeśli ktoś naprawdę poszukuje niedużego i wydajnego sprzętu do pracy, z pewnością taką inwestycje uzna za bardzo udaną.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz