Czym jest VPS? Funkcje, zastosowanie i ceny

Hosting stron, wspólna gra ze znajomymi, a nawet inwestowanie – to tylko kilka opcji wykorzystania serwera VPS. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Co to jest VPS?

Skrót „VPS” rozwija się jako „Virtual Private Server” – dosłownie „wirtualny serwer prywatny”. Jest to w pełni odizolowane środowisko tworzone z użyciem technologii wirtualizacji, które będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto potrzebuje własnego serwera internetowego w przystępnej cenie. Wśród jego najważniejszych zalet warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokie możliwości dostosowania konfiguracji do swoich potrzeb oraz szerokie zastosowanie. Jedną z dostępnych opcji jest Forex VPS, który stanowi świetne rozwiązanie do inwestowania w waluty online. Dzięki temu można zadbać o sprawne wykonywanie transakcji w bezpieczny sposób, a także łatwe połączenie z narzędziami do analizy i nie tylko.

Do czego może służyć VPS?

Wirtualny serwer prywatny może być wykorzystany do wielu różnych celów. Jednym z najczęstszych zastosowań jest hostowanie stron – np. witryn opartych na systemie WordPress. Do tego warto zwrócić uwagę również na możliwość testowania rozwiązań programistycznych w tzw. środowisku sandbox. To jednak nie wszystko – kolejne możliwości to utrzymywanie własnego serwera do gier lub kanału głosowego, a także zbudowanie własnej sieci VPN.

Czym wyróżnia się VPS?

Serwery VPS mają wiele zalet. W pierwszej kolejności należy podkreślić ich atrakcyjną cenę – jest to znacznie bardziej opłacalny wybór niż całkowicie odrębny serwer fizyczny. Dzięki temu są ciekawą propozycją nawet dla osób, które chcą tylko spróbować swoich sił w hostingu stron internetowych czy serwerów gier. Ponadto dostawcy rozwiązań VPS oferują zaawansowane zabezpieczenia i wygodne funkcje do zarządzania serwerem, dzięki czemu komfort użytkowania stoi na najwyższym poziomie.

Wykorzystując VPS, można:

  • skonfigurować system do swoich potrzeb, np. do testowania programów, uruchamiania serwerów do wymagających gier czy hostowania stron z naciskiem na wydajność;
  • zaoszczędzić w stosunku do innych rozwiązań – podstawowy pakiet to koszt ok. 15–25 zł miesięcznie;
  • skorzystać z wirtualnego panelu zarządzania – to wygodne rozwiązanie dla osób tworzących własne strony internetowe, a także dla właścicieli sklepów internetowych;
  • tworzyć serwery do gier – m.in. tak popularnych tytułów, jak CS:GO czy Minecraft;
  • uruchomić serwer głosowy bez ograniczeń w kwestii liczby dostępnych slotów.

Ceny VPS

Ile trzeba zapłacić za dobry VPS? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od konfiguracji. Takie rozwiązania można znaleźć m.in. w ofercie firmy OVHcloud. Podstawowe serwery tego typu od OVHcloud wykorzystują 1 rdzeń procesora i 2 GB pamięci RAM, zapewniając przy tym 20 GB miejsca na dane (SSD SATA) oraz nielimitowany transfer z prędkością 100 Mb/s. Za taki pakiet zapłacimy zaledwie 16 zł. Jeśli potrzebujemy większej wydajności, możemy postawić na opcję z 40 GB SSD NVMe za 25 zł miesięcznie lub 4-rdzeniowy VPS z 8 GB RAM-u i 160 GB SSD NVMe za ok. 100 zł miesięcznie. Poszczególne pakiety różnią się specyfikacją i ceną – ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od potrzeb użytkownika oraz docelowego zastosowania serwera. Warto jednak zaznaczyć, że w praktycznie każdym przypadku zapłacimy mniej niż za odrębny serwer dedykowany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij