Windows 11 - czy warto aktualizować swój system

Windows 11 – czy warto aktualizować swój system?

Minął już prawie rok, odkąd Microsoft wypuścił na świat Windows 11 i w tamtym czasie było to sporym zaskoczeniem. Microsoft wcześniej potwierdził, że Windows 10 będzie ostatnią „wersją” systemu Windows, z dużymi aktualizacjami dwa razy do roku, aby utrzymać go w świeżości. Jednak jesteśmy tutaj z Windows 11, a Microsoft spędził ostatnie dwanaście miesięcy prasowanie niektóre z błędów, które miały nękać ich nowy system operacyjny z powrotem w dniu premiery w październiku 2021.

Dlaczego Windows 11?

Windows 11 jest bardziej usprawnionym i bezpiecznym systemem operacyjnym niż jego poprzednicy, z nowoczesnym interfejsem użytkownika (chociaż tak, zawsze mówią to wszystko, gdy wydają nową wersję). Microsoft twierdzi, że jest to przyszłość komputerów stacjonarnych i mobilnych, ale czy jest to przyszłość twojego komputera? Nie potrzebujemy kryształowej kuli, aby się o tym przekonać. Przyjrzyjmy się, czy to już czas na aktualizację.

Wymagania systemowe

Zanim jeszcze rozważymy naciśnięcie przycisku „uaktualnij” w Windows 11, musimy rozważyć jego wymagania systemowe. W przeszłości Microsoft był stosunkowo niefrasobliwy w kwestii tego, gdzie można zainstalować Windows. Było to oczywiście z korzyścią dla nich, ponieważ Windows stał się siłą napędową wszystkiego, od komputerów stacjonarnych, przez bankomaty, cyfrowe oznakowanie reklamowe, kioski samoobsługowe, stanowiska odprawy na lotniskach itp. Ale Windows 11 jest trochę wybredny.

Z myślą o nowoczesnych protokołach bezpieczeństwa, Windows 11 nalega na TPM 2.0. Czym jest TPM 2.0? Nie martw się, poza sferą geeków prawie nikt nie wiedział, czym jest TPM 2.0, dopóki Microsoft nie zaczął o nim mówić w zeszłym roku.

W najbardziej podstawowym znaczeniu, i dla celów tego artykułu, TPM 2.0 jest maleńkim chipem, który znajduje się na płycie głównej komputera, który wydaje unikalny kod, gdy komputer się uruchamia. Jeśli kody nie pasują do siebie, lub jeśli brakuje go całkowicie, komputer po prostu się nie uruchomi. TPM 2.0 jest używany razem z szyfrowaniem dysku, aby upewnić się, że w przypadku kradzieży i/lub ingerencji w maszynę, złe osoby nie będą w stanie naruszyć danych znajdujących się na komputerze.

Powody, dla których warto uaktualnić system do wersji Windows 11

Uaktualnienie z systemu Windows 10 do systemu Windows 11 jest (zazwyczaj) bezpłatne. Istnieje 10-dniowy okres karencji, w którym można „cofnąć” uaktualnienie do systemu Windows 11, więc jeśli go nie lubisz, istnieje siatka bezpieczeństwa. Potraktuj to jako darmową próbę.

Całkowite przeprojektowanie interfejsu użytkownika dało Microsoftowi możliwość stworzenia znacznie bardziej spójnego doświadczenia. Do tej pory Windows był mieszaniną okien dialogowych z różnych epok. Legenda głosi, że nadal można znaleźć okno dialogowe Windows 3.1 z 1992 roku zakopane głęboko w Windows 10. Ale Windows 11 (w większości) odrzuca to wszystko na bok na rzecz swojego nowego interfejsu użytkownika.

Aplikacje dołączone do Windows 11 są znacznie lepsze od tych z Windows 10 (narzędzia do robienia zrzutów ekranu, Media Player, aplikacja Zdjęcia, Zegar). A Snap Assist zmienia zasady zarządzania i wydajności okien. Windows 10 wprowadził przycisk Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań, ale Windows 11 poszedł pełną parą z w pełni konfigurowalną funkcją widżetów, jeśli to Twoja sprawa. Możesz nawet wyświetlić je w trybie pełnoekranowym.

Należy też wspomnieć o tym, że Windows 11 znacznie lepiej radzi sobie z obsługą wielu wyświetlaczy i dokowaniem monitorów. Zarządzanie wieloma wyświetlaczami było bólem głowy w systemie Windows przez dziesięciolecia, ale w Windows 11 udało im się to osiągnąć.

Powody, dla których warto pozostać przy Windows 10

Jeśli twój komputer nie pasuje do specyfikacji przedstawionych powyżej, to obawiam się, że utknąłeś z Windows 10 bez względu na wszystko, ale przynajmniej to usuwa ciężar wyboru. I tu jest czerwona flaga: Microsoft testuje reklamy w Windows 11, a to wystarczy, aby umieścić wiele osób off.

Jeśli jesteś z Windows 10 przez kilka lat i masz wszystko ustawione tak, jak lubisz, to ludzie nie będą myśleć o tobie mniej za trzymanie się tego, co wiesz. Interfejs użytkownika Windows 11 jest dużym odejściem i wiele osób po prostu nie lubi go. W szczególności, pasek zadań w Windows 11 jest nadal znacznie gorszy i ma znacznie mniej funkcji niż jego starszy brat Windows 10. Czy chcesz mieć Pasek zadań na górze ekranu w Windows 11? Chcesz przeciągnąć i upuścić pliki do otwartej aplikacji? Trudno.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij