Czym sie różni kredyt od pożyczki

Czym sie różni kredyt od pożyczki?

Bardzo często spotkać się można z używaniem definicji kredytu, oraz pożyczki zamiennie, co w praktyce nie jest prawdą. Pomiędzy kredytem, a pożyczką jest szereg znaczących różnic, które niżej zostaną wyszczególnione. W praktyce osoby, które potrzebują dodatkowych środków finansowych, nie przywiązują wagi do tego, czy zaciągniętym zobowiązaniem jest kredyt, czy pożyczka. Warto wiedzieć, czym różnią się powyższe pojęcia, oraz jakie są ich podstawy prawne.

Kredyt a pożyczka – definicje

Zgodnie z prawem bankowym, umowa o kredyt to okoliczność, w której to instytucja bankowa zobowiązuje się dać wnioskującej osobie, określoną sumę pieniędzy z przeznaczeniem na jakiś cel, a także oznaczony czas. Kredytobiorca zobowiązany jest umową do korzystania ze środków finansowych zgodnie z warunkami opisanymi w umowie kredytowej, oraz do zwrotu całości pożyczonej kwoty, wraz z odsetkami w odpowiednim czasie. Warto wiedzieć, że od kwoty kredytu, kredytobiorca uiszcza prowizję od zobowiązania. Kiedy mowa jest o pożyczce, warto wiedzieć, że podstawą ich funkcjonowania jest Kodeks Cywilny. Na jego podstawie wiadomo, że umowa pożyczki zawierana jest między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą, gdzie osoba dająca pożyczkę zobowiązana jest przenieść własność biorącego określone w umowie środki finansowe na rzecz osoby pożyczającej. Ta z kolei osoba zobowiązuje się oddać tą samą ilość pieniędzy, lub z naliczeniem odpowiedniej kwoty oprocentowania.

Czym się różni pożyczka od kredytu?

Warto wiedzieć, czym jeszcze różni się pożyczka od kredytu. Kredyt udzielany jest tylko i wyłącznie przez banki, jednak w przypadku pożyczki, podmiotem udzielającym środków finansowych może być instytucja finansowa, jak i osoba fizyczna. Nie bez znaczenia jest tutaj forma zawarcia umowy. W przypadku umowy o kredyt, musi być ona spisana, oraz zawierać takie informacje jak kwota udzielonego kredytu, termin spłaty środków finansowych, wysokość naliczonych odsetek, a także harmonogram spłat. Umowa pożyczki nie jest w żaden sposób uregulowana po kątem prawnym, co do zachowania formy pisemnej. W związku z tym, do umowy pożyczki może dojść w formie ustnej. W przypadku kwoty 500 zł, umowa pożyczki musi być zapisana. Warto wiedzieć, że umowa kredytowa, w odróżnieniu do umowy o pożyczkę zawsze wiążę się z dodatkową opłatą, w formie odsetek czy prowizji. Ponadto kredyt zawiera cel, na który potrzebne są środki kredytowe. W każdej chwili bank ma prawo skontrolować, na co zostały spożytkowane pieniądze. Warto wiedzieć, że pożyczka może być nieodpłatna a Kodeks Cywilny nie wymaga terminu zwrotu środków finansowych, czy celu ich spożytkowania.

Kredyt czy pożyczka – co wybrać?

Zastanawiając się co wybrać, oraz która opcja będzie lepsza warto przeanalizować dwie rzeczy:

  • cel, na który potrzebne są środki finansowe
  • okres czasu, potrzebny na zwrot pożyczonych pieniędzy

Pamiętać należy, że choć pożyczka jest mniej formalna, a środki można otrzymać szybciej, dotyczy przede wszystkim niewielkich kwot.Ponadto okres spłaty będzie krótszy jak w przypadku kredytu. Kredyt bankowy jest uregulowany przepisami, w tym Prawem bankowym, w związku z tym generalnie bezpieczniejszą formą pozyskiwania pieniędzy, z drugiej zaś weryfikacja klienta oraz proces udzielania kredytu zajmuje bardzo dużo czasu. Nie ma jednak lepszego wyboru przy potrzebie wyższej kwoty pieniędzy z uwagi na dłuższe terminy spłat środków finansowych. Decyzja co będzie lepszym wyborem, jest decyzją indywidualną, zależną od takich czynników jak wysokość potrzebnych środków, oraz możliwości spłaty zobowiązania.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij