Czym jest publiczny rejestr dłużników

Czym jest publiczny rejestr dłużników?

W dzisiejszych czasach ceny towarów i usług w porównaniu do lat ubiegłych wzrosły o co najmniej 10%. Obecna niestabilna sytuacja gospodarcza może doprowadzać do tego, że wiele osób prywatnych jak i przedsiębiorstw mogą doświadczyć problemów z regulowaniem zobowiązań. Przeczytaj poniższy artykuł, aby wiedzieć, czym jest rejestr dłużników, oraz dlaczego nie warto w nim być.

Czym jest rejestr dłużników?

Rejestr dłużników to baza danych, w której to znaleźć się mogą zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa, posiadające różne zaległości płatnicze. Celem używania rejestrów dłużników jest weryfikowanie osób, oraz firm pod kątem ich historii wypłacalności, oraz wiarygodności finansowej. Z danych pozyskiwanych z rejestrów korzystają na przykład banki. Warto wiedzieć, że trafienie na listę w rejestrze dłużników, może być dużą przeszkodą w otrzymaniu kredytu, rozłożeniu zakupu na raty, czy nawet podpisaniu umowy na telefon.

Wyróżnia się rodzaje rejestru dłużników:

Na dziś dzień wyróżnia się poniższe rodzaje rejestru dłużników:

  • Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, w skrócie KRDN, którego działalność określają ramy Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to innymi słowy instytucja państwowa. W jego skład wchodzi rejestr dłużników alimentacyjnych.
  • Biuro Informacji Gospodarczej, którego to podstawą jest ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku, mówiąca o informacjach gospodarczych, oraz o wymianie danych gospodarczych. W składzie tego biura, są inne samodzielne podmioty prywatne, takie jak Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Rejestr dłużników ERIF, BIG InfoMonitor S.A., oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
  • Biuro Informacji Kredytowej, które to działa zgodnie z Prawem bankowym, określonym dnia 29 sierpnia 1997 roku. Warto wiedzieć, że BIK zbiera dane o wszystkich kredytobiorcach. W spisie znajdują się nie tylko negatywne informacje, ale również te pozytywne. Podstawą zależności Biura Informacji Kredytowej, oraz banków mających dostęp do informacji nim zawartych jest zasada wzajemności polegająca na możliwościach korzystania danych. Banki przesyłają informacje o klientach do BIK, a w przypadku kolejnego wnioskowania odnośnie nowego zobowiązania, informacje BIK są dla banku na wyciągnięcie ręki.

Jak można trafić do rejestru dłużników?

Na koniec warto opowiedzieć, jak wygląda konkretnie procedura, która to jest podstawą do umieszczenia danych w rejestrach długów. Osoby prywatne, oraz organizacje mogą zostać wpisane na listę podmiotów niespłacających zobowiązania, tylko wtedy jeśli nie regulują swoich zobowiązań. Warto wiedzieć, że do rejestrów nie może wpisać jedynie bank, kiedy klient nie płaci rat kredytowych, ale także spółdzielnia mieszkaniowa, dostawca gazu, czy prądu, a także operator sieci. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że wierzyciel, czyli podmiot oczekujący na niespłacane zobowiązanie, może wpisywać dłużników do rejestru BIG, jeśli ten nie uregulował zobowiązania na kwotę mniejszą jak 200 zł w przypadku osób prywatnych, a 500 zł w przypadku firm. Dodatkowo musi minąć miesiąc od dnia terminu płatności. Na koniec warto napisać, że wierzyciel nie może wpisać osoby, która dłużna jest mu pieniądze bez należnego ostrzeżenia. Musi minąć co najmniej miesiąc, od przekazania osobie zalegającej z wpłatą wezwania do zapłaty, wraz z ostrzeżeniem o wpisie do bazy dłużników. Tylko w ten sposób można dokonać wpisu na w zasadzie każdą kwotę w wyżej wymienionych bazach, adekwatnie do kwoty zadłużenia, której wierzyciel nie otrzymał.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij