Wakacje kredytowe 2022 – czym jest ustawa dotycząca pomocy dla kredytobiorców
Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredyt powinno być dokładnie przemyślane. Pochopne podjęcie tak ważnej decyzji może sprowadzić na nas poważne kłopoty, z którymi nie będziemy w stanie sobie poradzić. Zdarza się jednak, że pomimo dokładnego przemyślenia danej sprawy i upewnienia się, że poradzimy sobie z tym, pewne okoliczności mogą pokrzyżować nam plany. W takich przypadkach przychodzą nam na pomoc ustawy pomagające w przypadku, gdy ktoś ma problemy ze spłatą zobowiązania. Jak wygląda taka pomoc i kto może ja otrzymać?
Czym jest ustawa dotycząca pomocy?
Ostatnie lata nie sprzyjały ani gospodarce ani osobom prywatnym. Wielu ludzi straciło pracę, co przyczyniło się do problemów ze spłacą zaciągniętych przez nich zobowiązań. Z pomocą przyszła nowa ustawa oferująca pomoc dla osób, których dotknął ten właśnie problem. Wakacje kredytowe, wprowadzone 29 lipca 2022 roku, obejmują jedną umowę zawartą w walucie polskiej, która miała na celu nabycie nieruchomości prywatnej. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Wakacje kredytowe obejmują do 8 miesięcy wolnych od spłat kredytu, a dokładniej mówiąc:
- w 2022 – 2 miesiące trzeciego i czwartego kwartału,
- w 2023 – 1 miesiąc z każdego kwartału roku.
Co zalicza się do kredytu hipotecznego?
Czym jest kredyt hipoteczny wie większość osób, które kiedykolwiek zaciągnęły pożyczkę lub kredyt. Jednak co zalicza się do kredytu hipotecznego i podlega pod ustawę o pomocy dla kredytobiorców? Są to:
- Kredyty hipoteczne refinansujące i konsolidacyjne – umowa kredytowa powinna spełniać warunki, które zostały wymienione w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku, m.in ten, że została zawarta przed dniem 1 lipca 2022 roku,
- Umowa pożyczki – jeśli została ona zabezpieczona hipoteką, lub jeżeli jej przeznaczeniem nie było sfinansowanie działalności gospodarczej, prowadzeniem gospodarstwa rolnego, itd.
- Pożyczka hipoteczna, która została zaciągnięta na prywatne potrzeby konsumenta. W takim przypadku, aby konsument mógł ubiegać się o wakacje kredytowe, ma obowiązek złożyć stosowne oświadczenie, pod odpowiedzialnością karną.
Kto może ją otrzymać?
Pomoc na podstawie tej ustawy może otrzymać każda osoba, która spełnia te dwa warunki:
- umowa została zawarta przed 1 lipca 2022 roku,
- okres kredytowania zakończy się co najmniej 6 miesięcy od tej daty.
Podczas ubiegania się o wakacje kredytowe na nowych warunkach, należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Jeśli osoba ubiegająca się o wakacje kredytowe, ma już przyznaną pomoc na warunkach ustalonych z kredytodawcą, termin zakończenia starych wakacji kredytowych zostanie skrócony z chwilą złożenia nowego wniosku.
O wsparcie w postaci wakacji kredytowych może ubiegać się również osoba, która zaciągnęła kredyt w walucie obcej, jednak został on przewalutowany na polskie złoty. Ważną kwestią w tym przypadku jest to, aby kredyt został przewalutowany przed dniem 1 lipca 2022 roku. Musi on także spełniać resztę warunków wymienionych w ustawie. W innym przypadku, kredytobiorca nie będzie upoważniony do skorzystania z wakacji kredytowych.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Złożenie wniosku o wakacje kredytowe nie jest skomplikowane. Wniosek można wysłać w formie emaila do kredytodawcy, lub wypełnić go i wysłać w bankowości internetowej (jeśli kredytobiorca ma taką możliwość). Można również dostarczyć wniosek samodzielnie, po wcześniejszym uzupełnieniu go na piśmie. Bank powinien odesłać odpowiedź o otrzymaniu wniosku w ciągu 21 dni, od dnia jego złożenia. Zostanie w niej zawarta również informacja o wysokości opłat z tytułu umowy ubezpieczenia. Wakacje kredytowe rozpoczną się dopiero w chwili dostarczenia kredytobiorcy wniosku o zawieszeniu wykonania umowy kredytu.
fajnie że rząd w jakikolwiek próbuje pomagać kredytobiorcom