System CADCAM - co to takiego

System CAD/CAM – co to takiego?

Osoby oczytane dość dobrze wiedzą o tym, że system CAD/CAM służy do projektowania i wytwarzania prototypów, gotowych produktów oraz do wytwarzania serii modelowych. Mowa tu dokładnie o tym, że za pomocą tego typu systemów programuje się sprzęty takie jak wycinarki plazmowe, które to wycinają element z arkusza blachy stalowej grubej na pół centymetra lub na ponad centymetr.

Systemy tego rodzaju to także programowanie drukarki 3d drukującej polietylenem, czy też polistyrenem. Jednym słowem jest to istotne przyśpieszanie procesów związanych z wytwarzaniem prototypów lub wersji produkcyjnych przedmiotów użytkowych. Kiedyś rzecz jasna trzeba było taki przedmiot lub prototyp w znacznym stopniu wykonać ręcznie, ale dziś automatyka przemysłowa, taka jak programowalne roboty wykonuje rzecz jasna większość pracy lub cały przedmiot, a rola ludzi jest ograniczoną niemal wyłącznie do dwóch czynności. Pierwsza z tych czynności polega rzecz jasna na programowaniu robotów produkcyjnych, a druga to sprawdzanie tego, czy automatyka poprawnie robi swoje. Istnieje też i trzeci rodzaj czynności powiązany z konserwowaniem robotów produkcyjnych, po to by przez cały okres eksploatacji funkcjonowały poprawnie.

Przyjazne menu

Jakaś część z nas wie też o tym, że systemy CAD/CAM to także przyjazne menu, dzięki któremu bardzo łatwo projektuje się elementy przestrzenne, a takowe to rzecz jasna detale przedmiotów wycinane z blachy stalowej za pomocą wycinarki plazmowej. Inne elementy przedmiotów użytkowych wykonuje się za pomocą drukarek 3d i za pomocą specjalnych maszyn wtryskujących gorące tworzywo do odpowiednich form. Kiedyś rzecz jasna systemy związane z programowaniem tych maszyn produkcyjnych nie były idealnymi, a konkretniej pozostawiały wiele do życzenia. Dziś dosłownie muszą być prostszymi i dlatego w tworzeniu tych systemów biorą nawet udział grupy kontrolne składające się z techników obsługujących dane maszyny produkcyjne. Doradztwo tych osób ułatwia tworzenie nowszych i bardziej przyjaznych wersji tych systemów, choć kluczowe znaczenie maja też aktualizacje, a one to ułatwienia i wypuszcza się takowe nawet kilka razy do roku. Takie aktualizacje mogą być nawet opcjami darmowymi, a dokładniej wgranie takowej zajmuje góra jakieś kilkanaście minut, a po jej wgraniu programowanie konkretnej maszyny produkcyjnej jest i opcją szybszą i o wiele łatwiejszą.

Istotne prawdy dotyczące prototypów

Obecnie systemy CAD/CAM używane w trakcie projektowania prototypów, które to mają stać się przedmiotami użytkowymi. Symulują także proces zużywania się tych przedmiotów w trakcie tego typowego wykorzystywania. Prawda tkwi w tym, że kolejne generacje przedmiotów powinny być w jakimś stopniu lepsze od poprzednich, ale nie mogą być też zbyt idealnymi, bo użytkownik musi wymienić taki przedmiot na nowy po jakichś trzech lub czterech latach posiadania, po to by zyskał producent danego przedmiotu. Nie dziwi też i to, że jakaś część producentów testuje też przedmioty na maszynach zużywających takowe, bo symulacja zużycia to jedno, a zużywanie w warunkach realnych drugie.

Tabliczki znamionowe

Prawda tkwi w tym, że dzisiejsze systemy CAD/CAM potrafią określić to jak szybko dana rzecz się zużyje, a na podstawie tego przewidywania nadaje się konkretnemu przedmiotowi klasę żywotności, która trafia na tabliczkę znamionową lub na dany przedmiot informację o jego klasie nanosi ta znakowarka laserowa. Informacje tego rodzaju są bardzo ważnymi w przypadku pralek i zmywarek, bo wyższa klasa w ich przypadku to też niższe zużycie wody i energii elektrycznej, czyli jedne z istotniejszych parametrów dla potencjalnego nabywcy.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij