• kontakt@intrasoft24.pl

Szyfrowanie danych: konieczność czy zdrowy rozsądek?

Szyfrowanie danych: konieczność czy zdrowy rozsądek?

Oczywistym obowiązkiem wydaje się być oczywiście zabezpieczenie wszelkich danych. Tyczy się to oczywiście cennych danych organizacji, zwłaszcza zaś informacji określanych jako wrażliwe. Trzeba jednak pamiętać, że mimo licznych regulacji prawnych oraz procedur wewnętrznych tworzonych przez firmy wszystko uzależnione jest oczywiście od tak zwanego czynnika ludzkiego.

Użytkowników można obecnie podzielić na dwie duże grupy.

Jedna obejmuje osoby, które tworzą regularnie kopie danych, a więc wykonują tak zwany backup. Najczęściej stawiają oni na zewnętrzne dyski twarde oraz pamięci zewnętrzne.

Druga grupa to osoby, które wprawdzie doskonale zdają sobie sprawę z odpowiedzialności oraz konsekwencji jakie może ponieść organizacji, a także z ryzyka odpowiedzialności karnej, ale nie decydują się na robienie kopii danych. Pojawia się więc pytania co trzeba zrobić, aby kopie danych były naprawdę bezpieczne. Chodzi w tym wypadku nie tylko o ochronę przed fizycznym uszkodzeniem, ale również przed tym, aby do danych nie dostały się osoby nieupoważnione.

Trzeba pamiętać, że sam wybór optymalnej metody wykonywania kopii danych jest niewystarczający. Niezbędne jest do tego ich szyfrowanie. Obowiązkiem każdej firmy oraz podmiotu instytucjonalnego jest zabezpieczenia wykonanych kopii na drodze szyfrowania. Mówią o tym obowiązujące na terenie naszego kraj regulacje prawne. Trzeba pamiętać, że rezygnacja z wykonywania regularnego szyfrowania kopii danych może sprawić, że dane te utracimy bezpowrotnie – ich odzyskanie będzie po prostu niemożliwe.

Bez względu na to, w jaki sposób wykonywane są kopie danych, zawsze trzeba stawiać na szyfrowanie realizowane w oparciu o metody kryptograficzne. Muszą one charakteryzować się wystarczającym poziomem skomplikowania, niezawodności oraz wiarygodności. Szyfrowanie powinno obejmować dane zlokalizowane nie tylko na urządzeniach stacjonarnych, ale także tych o charakterze przenośnym. Wszystko dlatego, że urządzenia przenośne są bardzo mocno narażone na kradzież. Ryzyko utraty danych jest więc w ich przypadku dużo większe.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz