• kontakt@intrasoft24.pl

Poznajmy technologię – jak działa szyfrowanie danych?

Poznajmy technologię – jak działa szyfrowanie danych?

Jeśli chodzi o szyfrowanie danych obecnie wykorzystywane są najlepsze dostępne komputery, które zmieniają są swoje działania i są bardzo wydajne.

Szyfrowanie jednak nie będzie się zmieniało znacząco co do jego założenia. Chodzi o ukrycie jakieś wiadomości poprzez zastosowanie klucza, który będzie znany jedynie tej osobie, która ma tą wiadomość naszą odczytać. Oczywiście obecnie stan techniki sprawia, żę to szyfrowanie wygląda już zupełnie inaczej. Stosowane obecnie urządzenia są już na tak wysokim poziomie, że będą nam dawać ogrom różnorakich możliwości. Można między innymi tworzyć takie algorytmy, które sprawią, że to szyfrowanie będzie wyjątkowo funkcjonować. Można oczekiwać zabezpieczenia, które świetnie się sprawdzi.

Największym problemem jest jednak nie to jak szyfrować, ponieważ z tym komputery sobie radzą ale jak przekazać klucz tak by nie wpadł on w ręcę innej osoby, która nie będzie do niego powołana. Tutaj już szyfrowania drugi raz nie będzie można zastosować. Jeśli wiadomość będzie przesyłana przez osoby, które się nie znają nie będzie można stosować tak zwanego klucza prywatnego i to jak się wydaje duży problem, ponieważ nie można go wcześniej ustalić. Takim rozwiązaniem będzie więc stosowanie rozwiązań, w których twórca wiadomości przygotowują ją kluczem prywatnym a następnie mamy klucz publiczny dla odbiorcy, który będzie w stanie ją odczytywać. Takie połączenie ma pewną specyfikę, ale obecnie jest powszechnie wykorzystywane.

Jeśli chodzi o klucz prywatny to jest to technologia, która ma już ponad 40 lat. Pierwotnie do tworzenia takich kluczy wykorzystywano 56 bitów i w takiej sytuacji było 70 bilardów kombinacji. Wydaje się, że to sporo, ale jednak nowoczesne komputery z tą liczbą kombinacji radzą sobie sprawnie. Dlatego obecnie szyfruje się już z użyciem 256 bitów i dzięki temu będzie można osiągnąć nawet 339 kwadryliardów. W ten sposób będzie można oczekiwać, że tak przygotowywany kod będzie już odpowiednim zabezpieczeniem i dość skutecznie będzie można się chronić przed złamaniem tego kodu. Obecnie szyfrowanie to taka forma, z której praktycznie każdy z nas korzysta nawet jeśli sobie z tego nie zdajemy sprawy.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz