• kontakt@intrasoft24.pl

Platformy wymiany danych a bezpieczeństwo informacji

Platformy wymiany danych a bezpieczeństwo informacji

Szyfrowanie danych naprawdę nie jest trudne. Może jednak okazać się niezwykle uciążliwe dla tych wszystkich pracowników, którzy z kwestiami technicznymi na co dzień nie mają za wiele wspólnego. Dlatego aby zapewnić sobie bezpieczną pracę na jednym dokumencie warto pomyśleć nad rezygnacją z klasycznego e – maila na rzecz platformy wymiany danych.

W grę może wchodzić na przykład OneDrive bądź Google Drive.

Platformy zarządzane są przez wielkie firmy informatyczne, które kładą ogromny nacisk na standardy bezpieczeństwa. Umieszczanie plików w tych platformach naprawdę nie jest trudne. Jednocześnie można bez problemu określić, komu udostępniony zostaje dany dokument. W tym celu wystarczy jedynie wskazać adres e – mail osoby, która plik może zobaczyć, a następnie go zmienić. Decydując się na pracę w ramach tego rodzaju platformy, koniecznie trzeba określić, a następnie zapisać w polityce zasady bezpieczeństwa udostępniania plików. Jeśli chodzi o pliki przeznaczone do użytku wewnętrznego, to najlepiej jest skorzystać z opcji zapewniania dostępu konkretnej osobie. Jest to rozwiązanie lepsze niż podawanie link do pliku. Trzeba bowiem pamiętać, że taki link – nawet całkiem przypadkowo – może trafić do niepowołanej osoby, a tym samym może jej zapewnić wgląd w naprawdę istotne informacje.

Niepowołany odbiorca

Decydując się na wysłanie komuś załącznika, trzeba ufać, że nie będzie on rozpowszechniony dalej bez naszej wiedzy i zgody. Oczywiście sytuacja ta nie jest komfortowa. Jeszcze gorzej jest, jeśli w grę wchodzi wiadomość z naprawdę istotnym załącznikiem. Najlepsze chmurowe pakiety biurowe oferują możliwość wycofania dostępu dla osoby, która okazała się jednak niewłaściwa. W efekcie w naprawdę prosty sposób można uniknąć poważnych problemów. Bezpieczne korzystanie z komunikatorów Komunikatory to świetny sposób na wymienianie informacji w sposób szybki i bezpośredni. Decydując się na korzystanie z nich, trzeba jednak stawiać na programy przeznaczone do stosowania w firmach. Istotne jest również, aby wszyscy używali tego samego programu.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz