• kontakt@intrasoft24.pl

Jak wybierać bezpieczne zabawki?

Jak wybierać bezpieczne zabawki?

Wybierając zabawki dla dzieci, z reguły kieruje się przede wszystkim atrakcyjnością zabawki i zainteresowaniami malucha. Jednak wybór odpowiedniego prezentu to również odpowiedzialność, by kupić taki przedmiot, który wraz z radością ze strony dziecka będzie również bezpieczny i rozwijający, dlatego też trzeba wiedzieć, jak odpowiednio dobierać prezenty.

Na co zwracać uwagę wybierając zabawki?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wybierania zabawki dla dzieci, jest przeczytanie przeznaczenia wiekowego, które znajduje się na jej opakowaniu. Jest to informacja zawarta przez producentów, która daje znać kupującym, od którego roku życia dziecko może w pełni bezpiecznie i z największą korzyścią intelektualną korzystać z danego produktu. Wybieranie zabawek powyżej wieku dziecka może być niebezpieczne ze względu na obecność małych przedmiotów, które mogą zostać połknięte przez dzieci oraz przedmiotów ostrych, którymi maluchy mogą się zranić podczas zabawy. Na przykład zabawki Transformers – roboty, które mogą zmieniać się z postaci humanoidów do postaci maszyn, posiadają wiele drobnych elementów, wobec czego nie nadadzą się dla niemowlaków, ale już doskonale sprawdzą się w przypadku dziecka od około ósmego roku życia.

Mając na uwadze oznaczenie wiekowe, należy również zwrócić uwagę, czy mimo to wewnątrz zestawu z zabawką nie znajdują się przedmioty, które mogłyby być potencjalnym zagrożeniem. W tym wypadku należy brać pod uwagę przyzwyczajenia i zachowanie malucha, bowiem każde z nich może inaczej reagować na różnego rodzaju przedmioty i mimo iż w teorii zabawka będzie się nadawała, w praktyce może być inaczej.

Ekspert hulahop.pl radzi, by podczas wybierania prezentu zwracać również uwagę na materiał, z jakiego została wykonana zabawka. Oprócz upewnienia się, że nie zawiera ona ostrych elementów, które mogłyby bezpośrednio zagrozić zdrowiu dziecka, należy również brać pod uwagę tworzywo zabawek. Trzeba się upewnić, że produkt wykonany jest jedynie z materiałów posiadających odpowiednie pozwolenia, które zapewniają, że podczas kontaktu ze skórą malucha nie wywołają reakcji alergicznej. W przypadku alergików należy również unikać zabawek perfumowanych bądź popularnych ostatnimi czasy magicznych plastelin, które mogą wywołać niepożądaną reakcję.

Jakie zabawki kupować swoim maluchom?

Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie wymienione wyżej uwagi, wybór zabawki nie stanowi już większego problemu. Nie ma zabawek, które same w sobie mogą stanowić zagrożenie, należy tylko wybierać rozsądnie. Dobrze jest również wziąć pod uwagę element edukacyjny podczas wybierania prezentu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku maluchów rozpoczynających naukę w szkole może być papierowy zegarek dla dziecka, który pomoże nauczyć się odczytywania godzin, dzięki czemu maluchowi będzie znacznie łatwiej. Wszelkiego rodzaju gry planszowe również pozytywnie wpłyną na rozwój intelektualny dziecka, pod warunkiem, że będą odpowiednio dopasowane do jego poziomu intelektualnego.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz